Jūrinės linijos kelia kainas ir nėra vietų ant laivų. Ką daryti?

Konteinerinėms linijoms paskelbus apie savo planus didinti kainas ir naujų įkainių įvedimo datas, konteinerių gabenimas greitaisiais traukiniais į Kiniją pradeda populiarėti, nes visada atsiranda spekuliacijų vieta ir kaina, trūksta vietų laivuose… Taigi kyla natūralus klausimas „Ką gi daryti?“. Vis dėl to, galimų sprendimų yra. Galima dalį skubaus krovinio srauto perkelti į geležinkelių transportą, greitai atsivežant reikiamus kiekius, o didžiuosius krovinių srautus vis vien teks vežti jūros transportu, nes vietos traukiniuose yra ribotos.

Traukinių kiekis į Europą ir atgal

Remiantis naujausiais Nacionalinės geležinkelių grupės paskelbtais duomenimis, 2019 m. tarp Kinijos ir Europos buvo 8225 traukiniai, įskaitant 3110 traukinių į Europą ir 2711 traukinių į Kiniją; 1118 traukinių vyko į Rusiją o grįžtančių traukinių buvo 988; dar 297 traukiniai vyko į Baltarusiją su viena kelione atgal. 2020 m. fiksuojamas apie 45% didesnis traukinių poreikis ir kiekis. Mano žiniomis šiuo metu iš Europos į Kiniją per savaitę išvyksta apie 80 traukinių, tačiau grįžta vis dar ženkliai mažiau.

Pastaraisiais metais Nacionalinė geležinkelių grupė ir kai kurie Kinijos miestai nuosekliai įgyvendino įvairias politikos kryptis, skatinančias grįžtančių traukinių plėtrą. Bendra traukinių grąža vystėsi greičiau nei ankstesniais metais. Pavyzdžiui, kai kurios Kinijos platformos, nuosekliai pradėjo keliones atgal pakraudami medieną. Tačiau atgalinių traukinių tiekimo grandinės organizavimas vis dar susiduria su dideliais sunkumais.

Geležinkelio bei jūros vežėjų palyginimai

Žiūrint iš kiekio perspektyvos, mėnesinis importo kiekis geležinkeliais yra apie 45000 TEU. O šis kiekis yra tolygus krovinio kiekiui, kurį gali pervežti du didžiausi pasaulyje laivai HMM Algeciras ir HMM Copenhagen vieno reiso metu. Daugiau apie šiuos monstrus galite paskaityti čia. Šį palyginimą įdėjau tam, kad aiškiai parodyti, kokio dydžio yra pervežimai geležinkeliais palyginti su laivybos galimybėmis.

Visgi pasaulyje, remiantis 2020 m. sausio mėn. duomenimis, buvo apie 53000 prekybinių laivų, iš kurių apie dešimtadalis yra konteineriniai. O tai sudaro beveik 24 milijonus TEU, konstatuoja portalas Alphaliner.

Šiandien geležinkelio transportas laimi greičiu, nors didelių krovinio srautų juo nuvežti nėra galimybės. Tačiau didėjant paklausai, kainos pervežimams traukiniu taip pat kyla.

Ateities prognozė

Importo atveju paklausa ženkliai didėjo dėl Covid19 sukeltų tam tikrų prekių grupių vartojimo. Ta banga jaučiama ir šiandien. UAB Onzė vežamas krovinių kiekis geležinkeliais praktiškai padvigubėjo, labai trūksta vietos ir klientai sąmoningai stengiasi mokėti daugiau, kad tik jų krovinys išvažiuotų greičiau.

Antra, 2020 metais traukinių skaičiui išaugus beveik 50 procentų, ši tendencija išsilaikys ir 2021 metais. Tai pat daugės traukinių iš Europos į Kiniją, nes traukinių operatoriai toliau dalinai subsidijuos šį atgalinį maršrutą.

Medienos kroviniai jau važiuoja į Kiniją

Viena gera naujiena yra ta, kad į Kiniją pradėjo važiuoti medienos kroviniai. Tai subalansuos krovinių srautus.

Traukinys visada buvo greitesnis ir brangesnis krovinių transporto kanalas, todėl džiugu, kad net ir žemos vertės kroviniams, geležinkelio kainų lygis tapo įkandamas. Visgi, vežimams į Kiniją, yra reglamentuotas leistinas krovinio svoris ir krovinio siuntėjas negali jo viršyti.

Taupykite savo laiką

Taigi šiame pasaulyje, kur laikas = pinigai, taupykite savo laiką ir ieškokite naujų galimybių. Šiandien, esant tokiai situacijai konteinerinėje laivyboje, konteinerių gabenimas greitaisiais traukiniais į Kiniją labai populiarėja. Žinoma visi norintieji netilps į pirmą norimą traukinį, bet tai bus ženkliai greičiau, nei vežimas jūra ir beveik taip pat greitai kaip vežimas oru.