Pavojingų krovinių sandėliavimas
Pavojingų krovinių sandėliavimas bei tinkamos pavojingų krovinių saugojimo ir sandėliavimo procedūros – nors ir labai svarbios – neturi tiksliai apibrėžto tarptautinio standarto, kokius turi pavojingų krovinių transportavimas. Tai daugiausia kyla dėl to, kad patys sandėliai beveik niekada neveiks tarp dviejų skirtingų suverenių teritorijų. Todėl tinkamą pavojingų krovinių saugojimą sandėliavimo kontekste dažnai reguliuoja nacionalinės ir vietos valdžios institucijos; kartais reguliavimas yra sunkus, o kartais reguliavimo beveik nėra.
Pagrindiniai pavojingų medžiagų tvarkymo reikalavimai
Dėl bet kokios priežasties ir bet kokiomis aplinkybėmis sandėliuojant bet kokias pavojingas medžiagas, rekomenduojama:
- Iš anksto identifikuokite pavojingas medžiagas ir jas transportuokite, tvarkykite ir laikykite laikydamiesi vietinių taisyklių;
- SDS/MSDS/PSDS laikykite toje pačioje saugojimo vietoje, kur saugomi pavojingos prekės ir pavojingos medžiagos;
- Sužinokite ir žinokite apie pavojingų medžiagų saugojimo riziką;
- Jei reikia, laikykite atskirą pavojingų medžiagų inventorių;
- Atskirkite ir tinkamai stebėkite pavojingų prekių atliekas;
- Turėkite tinkamą reagavimo į išsiliejimą įrangą ir apmokykite darbuotojus ja naudotis;
- Naudokite taisyklę „pirmas į pirmas iš“ (FIFO), pirmiausia naudokite seniausią produktą;
- Jei ant gaminio šono pažymėtas tinkamumo laikas buvo viršytas, kreipkitės į atitinkamą instituciją ir sužinokite, ar galiojimo laikas gali būti viršytas.
Išsiliejimo prevencija
Veiksmai, kurių gali imtis bet kuris pavojingas medžiagas tvarkantis asmuo, siekdamas sumažinti išsiliejimus arba užkirsti jiems kelią, gali būti:
- Suprasti cheminius pavojus.
- Laikykitės saugaus laikymo ir tvarkymo procedūrų.
- Perskaitykite ir laikykitės nurodymų etiketėse ir medžiagų saugos duomenų lapuose.
- Nelaikykite ir nenaudokite cheminių medžiagų nepaženklintose talpyklose.
- Patikrinkite, ar cheminių medžiagų talpyklos nėra pažeistos ar nesandarus.
- Nedirbkite ir neatidarykite cheminių medžiagų talpyklų be atitinkamų asmens apsaugos priemonių (AAP).
- Nepalikite atidarytų konteinerių.
- Praneškite apie galimus pavojus vadovams, kitiems darbuotojams ir saugos vadovams.
Pažeistas ar nutekėjusias pavojingas medžiagas rekomenduojama išimti ir laikyti atskiroje, saugioje patalpoje. Idealiu atveju išsiliejusius daiktus reikėtų laikyti gerai pažymėtame, sustiprintame plastikiniame būgne.
Reagavimas į išsiliejimą
Išsiliejus ar nutekėjus konteineriui, apie tai reikia pranešti objekto prižiūrėtojui. Asmuo, aptikęs išsiliejimą, ir vietos prižiūrėtojas turėtų įrašyti informaciją apie išsiliejimą (kada jis įvyko, kodėl jis įvyko, kas išsiliejo, išsiliejo tūris, dalyvaujantys darbuotojai ir tt) ir saugoti saugojimo vietoje.
Nedelsiant reikia imtis būtinų veiksmų, siekiant sulaikyti ir kontroliuoti išsiliejimą sugeriant, nukreipiant arba sulaikant bet kokį skysčio srautą, kad būtų išvengta bet kokių paviršinių kanalizacijos, dirvožemio ar vandens kelių užteršimo. Toks veiksmas gali apimti sugeriančių medžiagų arba pagalvėlių paskleidimą ir (arba) sugeriamųjų ritinėlių arba smėlio naudojimą srautui kontroliuoti.
Išsiliejimo valymas
Medžiagos, naudojamos pavojingų medžiagų išsiliejimui valyti, turi būti lengvai prieinamos visose sandėliavimo vietose, kuriose gali būti laikomos pavojingos medžiagos. Šios medžiagos gali apimti tokius elementus kaip:
- Alyvos absorbentai;
- Šluotos ir valytuvai;
- Didelės plastiku dengtos šiukšlių dėžės;
- Nitrilo pirštinės ir latekso pirštinės;
- Odinės pirštinės;
- Batai;
- Kvėpavimo kaukės;
- Gelbėjimo būgnai ir izoliavimo padėklai;
- Dulkių surinktuvai arba semtuvai;
- Smėlio maišai arba maišai iš kitų sugeriančių medžiagų;
- Pavojaus juosta;
- Saugūs kūgiai;
- Šalmas;
- Veido apsauga;
- Cheminėms medžiagoms atsparios prijuostės;
- Reagavimo į ekstremalias situacijas gairės.
Išsiliejus degiems ar degiems skysčiams, primygtinai rekomenduojami šie veiksmai:
- Informuokite visus artimoje aplinkoje esančius asmenis, kad jie evakuotųsi, išskyrus tuos, kurie dalyvauja valymo procese;
- Praneškite saugos ir saugos centrui;
- Pašalinkite visus uždegimo šaltinius, įskaitant statinę elektrą, elektros jungiklius, veikiančius variklius ir atvirus laidus;
- Padidinkite vėdinimą ir išmetamųjų dujų kiekį į lauką;
- Uždėkite apsaugines priemones;
- Apribokite išsiliejimą blokuodami. Tai atliekama naudojant sugeriančią medžiagą išsiliejimo rinkinyje. Neleiskite išsiliejusiai medžiagai patekti į kanalizaciją ar kanalizacijos sistemą;
- Uždenkite išsiliejusią vietą sugeriančiomis medžiagomis ir saugiai bei tinkamai išmeskite panaudotus absorbentus;
- Saugiai išmeskite užterštą įrangą, įskaitant asmenines apsaugos priemones;
- Užsandarinkite ir paženklinkite visus išmestų daiktų konteinerius kaip pavojingas atliekas;
- Atliekas laikykite saugioje vietoje saugykloje arba šalia jos, geriausia lauke, kol bus galima susitarti, kad jas išvežtų licencijuota pavojingų atliekų šalinimo įmonė;
- Didelio išsiliejimo atveju arba tokio išsiliejimo atveju, kurio negalima sustabdyti, teritorija ir sandėlis turi būti visiškai evakuoti.
Papildomos atsargumo priemonės
Pavojingų krovinių sandėliavimas ir tvarkymo reikalavimų apimtis ir specifika priklauso nuo atitinkamos įmonės veiklos, įskaitant intervencinės veiklos rūšis ir didžiulę reikalingų punktų kiekį.
Pavojingų krovinių sandėliuose kroviniai visada turi būti pažymėti ir apskaityti. Dėžutės visada turi būti atitinkamai pažymėtos, o prireikus pavojingoms prekėms gali reikėti net ženklų ar žymėjimo, nurodančių jų vietą sandėlyje arba saugykloje. Priklausomai nuo vietinių taisyklių, sandėlius, kuriuose yra pakankamai pavojingų krovinių, gali reikėti tinkamai pažymėti arba išklijuoti iškabas/informaciją išorėje.
Visi pavojingų krovinių elementai turi būti aiškiai matomi ir lengvai prieinami. Pavojingi gaminiai, kurie išskiria dūmus, laikomi degiais, ėsdinančiais, oksiduojančiais arba toksiškais, turi būti tinkamai užsandarinti ir tinkamai vėdinami. Pavojingos medžiagos, esančios taroje, kurios turi vizualių pažeidimo, išsipūtimo ar deformacijos požymių , turi būti pašalinti, perpakuoti arba pritvirtinti tinkamu būdu. Jei įmanoma, skirtingų tipų ir klasių pavijingos medžiagos neturėtų būti laikomos viena šalia kitos sandėlyje, o idealiu atveju turėtų būti laikomos atskirose struktūrose.
Sandėlio darbuotojai turėtų būti informuoti, kurios prekės yra pavojingos, ir instruktuoti apie tinkamus pavojus ir su jomis susijusias tvarkymo procedūras.
Pavojingų krovinių sandėliavimas organizuojamas sandėliuose Klaipėdoje. Susisiekite ir užsakykite Jūsų pavojingo krovinio transportavimą, krovą ir sadėliavimą pas mus.